tech
Raketa američkog milijardera Jeffa Bezosa poletjela u svemir
Lansiranje Blue Originove rakete New Glenn, u vlasništvu milijardera Jeffa Bezosa, nedavno je prekinuto u posljednji trenutak zbog tehničkih problema.
Međutim, raketa, koja je visoka 98 metara i široka 7 metara i dizajnirana za ponovnu upotrebu, uspješno je poletjela rano jutros s Cape Canaverala na Floridi. Ovaj probni let bez posade ima za cilj pokazati tehnologiju potrebnu za ciljeve Blue Origin-a. Primarni cilj misije je potvrditi sposobnost New Glenna da dosegne orbitu, postavljajući pozornicu za naprednije misije u budućnosti.
George Nield, predsjednik tvrtke koja podupire privatne svemirske pothvate, nadolazeće lansiranje rakete New Glenn smatra pozitivnim razvojem za cijelu svemirsku industriju.
Naglašava važnost natjecanja i izbora, napominjući da to koristi ne samo komercijalnom sektoru, već i vladinim agencijama poput NASA-e snižavanjem troškova i pružanjem alternativa u slučaju problema sa letjelicom.
Prvi let New Glenna trebao bi trajati šest sati. Ova raketa za višekratnu upotrebu ima prvi stupanj pokretan motorima BE-4 koji koriste ukapljeni prirodni plin i tekući kisik.
Dok je Blue Origin uspješno spustio svoju raketu New Shepard na kopno, ova misija će pokušati kontrolirano slijetanje prvog stupnja na teglenicu na more, složen manevar sličan onima koje izvodi SpaceX.
Ako ovo lansiranje 2025. bude uspješno, očekuju se novi letovi za New Glenn.
Nakon odvajanja, motori gornjeg stupnja BE-3U, pokretani tekućim kisikom i vodikom, mogu isporučiti terete do 45 metričkih tona u nisku Zemljinu orbitu. Blue Origin je već osigurao ugovore s više klijenata, uključujući NASA-u, koja planira koristiti raketu za bespilotnu misiju na Mars, i američku vladu, koja će je koristiti za operacije nacionalne sigurnosti.
Ova misija je bez posade i nosi Blue Ring Pathfinder, koji uključuje komunikacijski niz, sustav napajanja i računalo za let. Blue Origin namjerava testirati svemirsku letjelicu Blue Ring, koja će podržati buduće misije koje uključuju punjenje goriva, prijenos podataka i računalstvo u oblaku.
tech
Hrvatska IT industrija dosegla je 4,3 milijarde eura prihoda u 2021
Prihodi IT industrije u Hrvatskoj u 2021. “premašili su 32 milijarde kuna” (4,3 milijarde eura) što je 15 posto više u odnosu na 2020. i 57 posto više u odnosu na “prije više od pet godina”, iako plaće zaostaju za Europom zbog čega industriji sve više nedostaje radnika, objavila je u utorak državna novinska agencija Hina pozivajući se na stručnjake iz HGK.
HGK je organizirala konferenciju o IT sektoru na kojoj je Vlada pozvana na veću potporu ovoj industriji.
Analiza HGK pokazala je da IT sektor u Hrvatskoj raste brže od ostatka gospodarstva, a rastao je i tijekom pandemije. Osim povećanja prihoda u 2021. godini, ostvarila je i rast EBITDA-e od 31,4 posto u odnosu na 2020. te čak 109 posto u odnosu na prije pet godina u 2017. godini, na više od 4,5 milijardi kuna.
Izvoz je iznosio gotovo 12 milijardi kuna, pa je IT sektor 37 posto ukupnih prihoda ostvario na inozemnim tržištima, što je povećanje od 26,3 posto u odnosu na 2020. i dvostruko više u odnosu na 2017. Najveći dio tog izvoza dolazi iz “malog IT-a”. poduzeća” čiji je izvoz bio 3,6 milijardi kuna.
Posljednjih pet godina iu Hrvatskoj je u stalnom porastu broj IT tvrtki, po prosječnoj godišnjoj stopi od 11 posto, tako da ih je krajem 2021. bilo više od 6500, što je 12 posto više u odnosu na 2020.
tech
Hrvatska policija radi na implementaciji novih informatičkih sustava
Hrvatski načelnik policije Nikola Milina izjavio je u nedjelju da je Hrvatska u potpunosti spremna za primjenu schengenske pravne stečevine te da s ostalima u Europskoj uniji radi na implementaciji novih informacijskih sustava.
“Hrvatska policija je sve napravila, a već postoji nekoliko odluka koje govore da je Hrvatska tehnički u potpunosti spremna za primjenu schengenske pravne stečevine. Sada je taj proces na političkoj razini”, rekao je Milina novinarima tijekom posjeta Glini, gdje je nazočio svečanosti povodom 31. godišnjice početka oružanog otpora srpskoj vojnoj agresiji.
Kazao je kako policija s ostalima u EU-u radi na implementaciji novih velikih informacijskih sustava i prilagodbi u vezi s novim paketom koji je u pripremi.
Europsko vijeće u petak je podržalo preporuku za pristupanje Hrvatske europodručju, a idućeg tjedna francusko predsjedanje EU-om započinje proces donošenja odluka o pristupanju schengenskom prostoru bez putovnica. Odluka o pristupanju 1. siječnja mogla bi biti donesena najesen.
Upitan o migracijama, Milina je rekao da je hrvatska policija visoko obučena i pripremljena, ali da taj proces nikada nije stao.
tech
Brzina, cijene, kvalitetna korisnička usluga najvažniji su korisnicima interneta
Korisnicima interneta u Hrvatskoj najvažniji su brzina pristupa, cijene, kvalitetna korisnička usluga i brzo otklanjanje kvarova, dok su glasovne usluge mobilne mreže i pristup internetu komunikacijske usluge koje najviše koriste, pokazalo je istraživanje regulatora HAKOM-a.
Istraživanje je za HAKOM, Hrvatsko regulatorno tijelo za mrežnu industriju, provela u prosincu agencija za istraživanje tržišta Ipsos na 1001 ispitaniku u dobi od 18 do 65 godina.
Devedeset i osam posto ispitanika koristi glasovne usluge u mobilnoj mreži, dok je druga najkorištenija usluga pristup internetu (82%).
U fiksnoj mreži glasovne usluge koristi 65% ispitanika, 76% koristi internet kao dio paketa usluga, dok 98% smatra da njihov paket pruža sve usluge koje su im potrebne.
Devedeset i dva posto ispitanika koristi kućnu WiFi mrežu za spajanje na internet, dok 54% koristi mobilnu mrežu, pri čemu 97% to čini putem pametnog telefona, 87% putem prijenosnog računala i 45% putem desktopa.
Oko 50% ispitanika reklo je da bi se prebacilo na optičku vezu u slučaju viših cijena ADSL/VDSL-a, dok gotovo svaki treći ne zna svoju ugovorenu brzinu.
Za većinu ispitanika s brzinama ispod 100 Mbit/s brzina interneta ne predstavlja ograničenje u korištenju interneta, 37% bi željelo imati veće brzine, ali nije spremno za to platiti, dok 22% smatra da su njihove brzine veće od što im je potrebno.
Ispitanici su rekli da nisu imali naviku provjeravati brzinu pristupa, a većina to radi tek kada primijeti da se brzina promijenila.
Istraživanje pokazuje da su tehnički problemi gotovo jednako česti kao i 2020. godine, a najčešće poteškoće su nedostatak pristupa internetu, loša brzina i WiFi problemi.
Ispitanici su rekli da su uglavnom vrlo zadovoljni svojim uslugama i uslugom za korisnike, a njih 68% je to učinilo nekoliko puta.
Kupci najčešće mijenjaju operatere zbog nižih cijena.
Gotovo svi korisnici interneta poduzimaju neke mjere kako bi održali sigurnost na mreži, izbjegavaju preuzimanje aplikacija iz nepoznatih izvora, štite osobne podatke i ne kontaktiraju nepoznate osobe, iako je 15% reklo da je doživjelo cyber maltretiranje.
tech
Ina za postavljanje dvije solarne elektrane
Naftna kompanija INA i Elektro, transport i energetika Končar potpisali su ugovor o izgradnji solarnih elektrana Virje i Sisak, izvijestila je u četvrtak INA.
Solarna elektrana Virje gradit će se u sklopu Ininog postrojenja za preradu plina Molve, dok će se tvornica u Sisku nalaziti u Ininim industrijskim prostorima i jedan je od projekata pretvaranja bivše rafinerije u moderno industrijsko središte, priopćeno je iz Ine.
Elektrane će moći proizvesti 16.000 megavata električne energije godišnje, što može pokriti prosječnu potrošnju od 4.800 kućanstava u Hrvatskoj ili gradovima veličine Makarske ili Jastrebarsko.
Očekuje se da će radovi na oba mjesta započeti u proljeće i trebaju biti dovršeni tijekom 2023. godine.
Projekt je još jedan korak u procesu transformiranja INA u energetsku tvrtku i je u skladu s našim razvojnim smjernicama. Naš cilj je nadograditi postojeći lanac vrijednosti i ove solarne elektrane su početak stvaranja održivog portfelja u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora energije. Ovim projektom INA će pridonijeti sigurnosti opskrbe i poštivanju klimatskih ciljeva koje je Hrvatska preuzela kao članica EU, rekao je predsjednik Uprave Ine Šandor Fasimon.
Predsjednik Uprave Končara Gordan Kolak rekao je da će se za izgradnju solarnih elektrana koristiti najsuvremenija tehnologija. Končar je osvojio natječaj usred krutog međunarodnog natjecanja.
tech
Je li u redu ostaviti računalo uključeno preko noći?
Imam stolno računalo sa sustavom Windows 10, obično ga isključim navečer prije nego što odem na spavanje, oko ponoći, a zatim ga ponovno pokrenem sljedeći dan oko podneva ili u 11:30 … ali mislio sam da ga mogu ostaviti uključen preko noći, pa sam mogao staviti audioknjigu- pohranjenu na računalo- i mogao sam je čuti iz spavaće sobe dok spavam, jer živim samo u malom stanu ..
tech
Ideje i izumi koji će uskoro promijeniti svijet
Ne možemo znati kako će svijet izgledati za 50, 100 ili 200 godina. Kada gledamo filmove koji su snimljeni prije samo 30 godina, na primjer, vidimo koliko su predviđanja bila daleko od stvarnosti. Smatralo se da će do 2020. svi koristiti leteće automobile i da će općenito svijet izgledati puno futurističkiji nego što zapravo jest. Pa ipak, nitko nije predvidio kakve će nam mogućnosti donijeti Internet, kriptovalute i mnoge druge stvari koje su danas postale uobičajene.
Međutim, jasno je da postoji mnogo ideja i izuma koji su spremni za provedbu u društvu ili će biti spremni vrlo brzo. Zahvaljujući velikim svjetskim umovima i desecima tisuća znanstvenika koji danonoćno rade na daljnjem poboljšanju kvalitete našeg života. Sve što nije bilo ni u filmovima znanstvene fantastike postat će stvarnost do kraja ovog desetljeća. Ako vas zanima koje su ideje i izumi koji će uskoro promijeniti svijet, nastavite čitati.
- Starlink
Nezamislivo je da ljudi iz razvijenih dijelova svijeta dan provedu bez interneta. I svima nama kojima je brzi internet dostupan 24/7, mislimo da je ovo situacija u cijelom svijetu. Ali to nije istina. Samo polovica svjetske populacije ima stalni pristup Internetu. I to je veliki problem. Ne zato što netko može imati profil na Instagramu i TikTok-u, a drugi nemaju, već zato što to značajno utječe na razvoj zemalja. Gdje god Internet nije prisutan, znatno se smanjuju mogućnosti za zaradu, obrazovanje i sve druge važne stvari.
Nekoliko tvrtki radi na tome da Internet učine svima dostupnim, ali nitko nije napredovao u odnosu na SpaceX i njihov projekt nazvan Starlink. To je satelitska internetska zviježđa koju čine mali sateliti koji su smješteni nisko u orbiti. Gotovo 1500 satelita već je lansirano, a najnovije lansiranje bilo je 24. ožujka. Zbog vrlo brzog napretka ovog projekta očekuje se da će svoj cilj ispuniti u sljedećih nekoliko godina. To će imati ogroman utjecaj na razvoj nerazvijenih zemalja.
- Samovozeći automobil
Svako doba ima čovjeka koji se ističe kao najveći izumitelj. Trenutno je to definitivno Elon Musk. To vam možemo dokazati činjenicom da su tvrtke u njegovom vlasništvu uvjerljivo otišle najdalje do realizacije samovozećeg automobila i interneta za sve, o čemu smo pisali u prethodnom odlomku. Samovozeći automobil je koncept autonomnog vozila, što znači da je vozilo u potpunosti sposobno prevesti nas od točke A do točke B bez ljudskog unosa.
Do sada nitko, pa ni Tesla, u vlasništvu Elona Muska, nije dosegnuo razinu 5 automatizacije vožnje. Razina 5 značila bi da uopće nije potrebna ljudska intervencija. No, mi smo sve bliže 5. razini, jer već postoje automobili koji se samostalno voze i kojima treba vrlo malo ljudske pomoći. Vjerujemo da će u sljedećih 5 godina ovo postati stvarnost zahvaljujući Tesli, Volvu i drugim vodećim tvrtkama na ovom polju. Dovest će do apsolutne revolucije i na neki način promijeniti svijet kakav poznajemo danas.
- 3D ispis
Iako je 3D printer već raširen uređaj, zasad se koristi samo za izradu sitnica. Očekuju se velika poboljšanja na polju 3D ispisa koja će omogućiti upotrebu različitih materijala. Dakle, omogućit će stvaranje svega, čak i kuće.
- Pročistači zraka
Zagađenje zraka glavni je problem s kojim se suočava blizu 90 posto svjetske populacije. A to dovodi do velikog broja bolesti, pa čak i smrtnih slučajeva. Zbog toga je potrebno napraviti velike pročiščivače zraka koji će se postaviti na više mjesta i tako pročistiti zrak. Takvi projekti već postoje u Kini i nekoliko europskih zemalja, a plan je smanjiti prisutnost smoga svugdje u svijetu pomoću gigantskih uređaja poput onih koje imamo u dnevnim boravcima.
- Plutajuće farme i gradovi
Svjetska populacija povećala se više u posljednjih 50 godina nego u prethodnih nekoliko tisuća godina. I taj će se trend nastaviti zbog rastuće kvalitete života i sve većih mogućnosti liječenja ljudi. Stoga ćemo u sljedećih nekoliko desetljeća imati nekoliko milijardi ljudi više na planetu, što znači da bi glad mogla biti još prisutnija. A nedostajat će nam i životnog prostora, jer Zemlja, iako ogromna, ima puno dijelova koji su nenaseljivi. Zbog toga mnogi ljudi rade na stvaranju plutajućih farmi i gradova kako bi što više povećali proizvodnju hrane i mjesta za kvalitetan život.
tech
Što do sada znamo o 5G tehnologiji ?
Tehnologija je svakim danom sve naprednija, a jedno od najnovijih dostignuća kojem možemo svjedočiti je 5G tehnologija. Tehnologija pete generacije novi je globalni bežični standard i prvi je put predstavljen 2019. Iako su prošle dvije godine od njegove primjene, još uvijek postoji mnogo mjesta na svijetu koja se ne oslanjaju na ovu vrstu mreže . Baš kao i svaki drugi razvoj, mreža pete generacije još uvijek nije u potpunosti prihvaćena, a oko nje postoji toliko zabluda i teorija zavjere.
Ova je mreža stvorena da pomogne digitalnom povezivanju svih, a ovdje ne govorimo samo o ljudima i njihovim pametnim uređajima. Može se implementirati u strojeve, razne predmete i mnoge uređaje. U ovom ćemo članku govoriti o utjecaju 5G tehnologije i pružit ćemo vam više informacija o tome koliko je održiva.
Što je održivost u tehnologiji?
Prvo o čemu ćemo razgovarati je održivost u cjelini. Prema definiciji, održivost znači da nešto može postojati bez ugrožavanja potreba budućih generacija. Drugim riječima, to znači da nešto može postojati samo po sebi, ne treba se oslanjati na nešto drugo, a istodobno će ostaviti prostora za poboljšanja.
Kada govorimo o održivoj tehnologiji, to znači da takva vrsta tehnologije neće negativno utjecati na buduće generacije. Znamo koliki su utjecaj imali različiti uređaji i mreže na okoliš i svi radimo na boljoj budućnosti.
Želimo ograničiti onečišćenje zraka i želimo smanjiti gubitak vode i hrane. U istoj napomeni radimo na stvaranju energetski učinkovitijih proizvoda, smanjenju emisija stakleničkih plinova i stvaranju više obnovljive energije.
Današnja digitalna era imala je puno utjecaja na sve ove stvari, a kaže se da su svi negativni učinci svedeni na minimum. Međutim, još uvijek ima prostora za poboljšanje u svakoj industriji, a stručnjaci rade na stvaranju boljeg okruženja za sadašnje generacije, kao i ljude u budućnosti.
Po čemu je 5G bolji od bilo koje prethodne mreže?
Sad usporedimo najnoviju tehnologiju sa svime čemu smo svjedočili i prije. Tehnologija prve generacije prvi je put predstavljena 80-ih godina i bila je samo analogna mreža. Manje od deset godina kasnije, dobili smo drugu generaciju koja se oslanjala na višestruki pristup s podjelom koda i uvela je digitalnu mrežu.
3G koji smo dobili 2000-ih bio je prvi put da smo dobili mobilne podatke i to je bilo najveće poboljšanje između njega i bilo koje prethodne mreže. Četvrta generacija kombinirala je sva iskustva koja smo imali prije s mrežama, glasom i propusnošću. Kaže se da je ta mreža, koju i danas koristimo, bila pionir u mobilnim podacima bez ikakvih ograničenja.
Kao što smo već spomenuli, 2019. godine, gotovo 30 godina nakon pojave prve generacije, dobili smo petu i najnoviju generaciju bežičnog globalnog standarda. Ova mreža smanjuje sve nedostatke koje je imao 4G i pruža veću brzinu, bolju pouzdanost i uvodi značajke koje će ukloniti većinu ograničenja koja proizlaze iz mrežne komunikacije.
Kaže se da će ova vrsta mreže okupiti sve industrije i promovirati bolje, sigurnije i brže radno okruženje.
Međutim, ovdje se postavlja pitanje, sa svim tim poboljšanjima i sa svim tim promjenama, jesmo li sigurni da možemo biti oko ove mreže i kako će to utjecati na planet? Mnogi ljudi raspravljaju o održivosti ove tehnologije i ne možemo se odmaknuti od pitanja hoće li to dovesti do zdravstvenih problema, zajedno s velikim utjecajem na okoliš.
Održivost mreže pete generacije
Već postoji mnogo različitih vrsta istraživanja o tome kako će ova mreža utjecati na planet, a većina predviđanja je da započinjemo bolji, zeleniji i zdraviji svijet.
Ova je mreža već dokazala svoj učinak na digitalnu budućnost i poziva nas na izgradnju transparentnog, otvorenog i pravednog okruženja.
Kaže se da ćemo s ovom vrstom mreže moći smanjiti emisije vozila uvođenjem sustava za kontrolu signala koji će nadzirati potrošnju goriva, kao i povećati učinkovitost putovanja. Također će imati velik utjecaj na očuvanje vode, jer praćenje vode može nam pomoći u raspodjeli i korištenju vode s boljom racionalnošću. To znači da se možemo pouzdati u pametnu tehnologiju kako bismo saznali koliko vode trošimo svakodnevno, a svi možemo naučiti kako je svakodnevno sačuvati ili ponovno koristiti.
tech
Koliko je teško izmisliti novi proizvod?
Morat ćete postati poduzetnik.
Pokušaj izmišljanja novog proizvoda bez poslovnog znanja potrebnog za njegovo stavljanje na tržište bio bi uzaludan napor s vaše strane. Bez obzira koliko su vaše ideje bistre i originalne, ako ne znate kako ih učiniti korisnima i poželjnima, nećete imati uspješno lansiranje proizvoda.
Uz to, nemojte se obeshrabriti ako izum neće odmah uspjeti. Ako iskreno vjerujete da je vaša ideja izvrsna, ne odustajte dok svoju viziju ne pretočite u stvarnost!
Morat ćete početi raditi na razvoju svog poslovanja i vještina upravljanja. To je dug proces ispunjen pokušajima i pogreškama, ali u konačnici je to putovanje vrijedno poduzeća. Pođite na poslovni masterclass i počnite učiti i čitati dok ne budete spremni za lansiranje! Učinite to prije nego što započnete s dizajniranjem i proizvodnjom; Uštedjet ćete puno vremena i truda na duge staze.
Naići ćete na više od samo jedne prepreke.
Ono što izmišljanje čini tako nezgodnim jest to što ćete se putem susretati s raznim razočaranjima. Put do prepoznavanja vaše ideje bit će pun izazova. Nećete postati uspješni preko noći i morat ćete se žrtvovati da biste tamo stigli.
Sve je to razlog zašto na svijetu nema puno uspješnih izumitelja. To nije zato što je to nemoguće; jednostavno mnogim ljudima nedostaje ustrajnosti i snage da to prođu. Ako se niste spremni nositi s stalnim razočaranjima i neuspjesima, tada izmišljanje možda nije za vas.
Trebat će vam dobar prototip.
Imate fenomenalnu ideju, ali nedostaje vam tehničkog znanja i financija da biste je pretvorili u potpuno razvijen proizvod? Nije problem! Iako se na prvi pogled može činiti nepremostivom poteškoćom, sve što zapravo trebate jest stvoriti svoj prototip. Upotrijebit ćete ga za pronalaženje potencijalnih investitora i konačno do proizvodnje!
Naravno, dizajn funkcionalnog prototipa nije lak zadatak. Vjerojatno ćete trebati dobiti nekoga od svojih tehnološki pametnih prijatelja koji će vam pomoći u tome. Ovisno o složenosti dizajna, možda ćete trebati uložiti u stručnu pomoć. Također postoje mnogi pravni aspekti s kojima ćete se morati suočiti, posebno kada je u pitanju patentiranje. Dakle, da, izmišljanje nije posao jedne osobe. Trebat će vam stručna pomoć da biste svoj proizvod pretvorili u stvarnost. Prema azbigmedia.com, najbolje bi vam bilo da se posavjetujete s tvrtkom kao što je Invent help, koja je specijalizirana za pomoć izumiteljima poput vas. Što god radili, molim vas, nemojte u to ulaziti sami, jer će cijeli postupak učiniti neizvodljivim izazovom.
Morat ćete postati marketinški stručnjak.
Sad, koliko god vaša ideja bila sjajna i jedinstvena, ako ne znate kako je prodati, sve će to biti uzalud. Ne morate biti Steve Jobs da biste privukli potencijalne investitore svojoj ideji, ali svejedno ćete trebati steći neke marketinške vještine.
Kako će vaša ideja pridonijeti globalnom tržištu? Kako to može pomoći potencijalnim kupcima? Koje su moguće prednosti koje vaš proizvod može pružiti budućim klijentima? Zašto bi ulagači bili zainteresirani za podršku vašoj inovaciji? Može li vaša ideja dugoročno biti isplativa? Koji su trenutni trendovi u industriji pomoću kojih možete prodati svoj proizvod?
Obavezno odgovorite na sva ova pitanja! Neće svi vjerovati u vas i vaše ideje, ali neka vam to ne smeta. Treba vam samo jedna osoba koja će prepoznati vaš rad i biti spremna financirati ga! Uz malo sreće, uskoro ćete dobiti svoj proizvod.
Ljudi će vas pokušati nagovoriti protiv toga.
Osnivanje vlastitog posla ispočetka uvijek je rizičan pothvat, stoga nemojte se iznenaditi ako vam voljeni ne pružaju podršku kao što očekujete. Ne dopustite da vas obeshrabri, već ga koristite kao dodatnu motivaciju.
To ne znači da ipak ne biste trebali slušati dobro namijenjene savjete svoje obitelji. Vaša je baka vjerojatno samo zabrinuta; ona vas ne pokušava demotivirati. Predstavite svoju ideju i objasnite zašto ste toliko sigurni da će to uspjeti i brzo ćete steći grupu podrške među obitelji i prijateljima.
-
vijesti5 months ago
Muškarac je na otoku Čiovu ozlijedio dvije žene, a jedna od njih je teško ozlijeđena.
-
vijesti5 months ago
U Zagrebu je palo mnogo kiše, više nego ikad prije.
-
vijesti5 months ago
Sinoć je izraelska vojska krenula u misiju. Pronašli su šest mrtvih talaca.
-
Zdravlje5 months ago
Sve više ljudi obolijeva od različitih bolesti.
-
vijesti5 months ago
Gospođa u Zadru imala je problema s policijom jer je vozila automobil bez vozačke dozvole. Prilikom kontrole policija je kod nje pronašla i neke droge.
-
vijesti5 months ago
Prosle noci su se u Zagrebu sudarili automobil i tramvaj. Jedna osoba je lakše ozlijeđena.
-
Biznis4 months ago
Kukuruza će ove godine u Hrvatskoj biti puno manje.
-
vijesti5 months ago
Tinejdžer koji je zamijenjen s drugim zatvorenikom
You must be logged in to post a comment Login