Posrednici SAD-a i EU kažu da ističe vrijeme za dogovor u Bosni

Američki i EU posrednici u pregovorima o izmjenama bosanskohercegovačkog izbornog zakona pozvali su u srijedu bh. političare da što prije postignu dogovor i postignu kompromis o izbornoj reformi, navodeći da vrijeme ističe jer su sljedeći izbori zakazani za listopad.

Posebni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država za izbornu reformu u BiH Matthew Palmer i direktorica Europske službe za vanjske poslove Angelina Eichhorst započeli su u Sarajevu novu rundu pregovora s predstavnicima vlasti i političkih stranaka BiH u cilju postizanja dogovora o izbornom zakona i ustavnih promjena.

Njihov prvi susret bio je sa zastupnicima u državnom parlamentu, među kojima su hrvatski čelnik Dragan Čović i čelnik Bošnjaka Bakir Izetbegović.

Obraćajući se potom novinarima, Čović je rekao da je zahvalan SAD-u i EU što su uložili dodatne napore kako bi se postigao konačni dogovor.

“Cilj je osigurati legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda, ali i provesti ograničene ustavne promjene i osigurati integritet izbornog procesa”, dodao je.

Prema Eichhorstu, EU i SAD odlučno podupiru teritorijalni integritet i suverenitet BiH kao jedinstvene države i žele da se problemi u zemlji što prije riješe, uključujući uklanjanje blokade središnjih vlasti od strane dužnosnika srpskih entiteta.

Trenutna politička kriza je neprihvatljiva za sve ljude u BiH, trebala bi biti neprihvatljiva za parlament BiH, a potpuno je neprihvatljiva za EU, rekla je.

EU poziva na hitan i bezuvjetan prekid blokade državnih vlasti, a očekuje i brz dogovor o izbornoj reformi jer vrijeme za dogovor ističe, dodao je Eichhorst.

Taj dogovor još uvijek nismo postigli, a tu smo da podržimo razgovore koji bi doveli do promjena izbornog zakona i ustava kako bi se uklonile diskriminatorne odredbe, unaprijedila tehnička rješenja i spriječile izborne prijevare, rekla je.

To bi bio novi korak na putu BiH ka članstvu u EU, dodao je Eichhorst.

Palmer je rekao da je izborna reforma ključna za uspostavu jakih i učinkovitih vlasti. Nada se da će konačni dogovor koji će osigurati integritet izbornog procesa biti postignut u danima koji su pred nama. To znači da se svaki glas čuje i broji i da se svatko može kandidirati za funkciju, rekao je.

Ostalo je vrlo malo vremena za postizanje dogovora, rekao je, dodajući da je izuzetno važno da se izbori održe najesen i da se pet mjeseci prije glasovanja mora promijeniti izborni sustav.

Palmer i Eichhorst ostaju u BiH do kraja tjedna. Posljednja runda pregovora za zatvorena vrata s čelnicima političkih stranaka zakazana je za ovaj vikend u Neumu.

U listopadu bi u BiH trebali biti održani opći izbori. Središnje izborno povjerenstvo trebalo bi ga sazvati najkasnije početkom svibnja, a do tada bi Parlament BiH trebao usvojiti sve izmjene izbornog zakona i ustava.

.